TÁJÉKOZTATÓ
A Magyar Nők Világkonferenciájának célja:
Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség utóbbi 4 évben megvalósított programjai, országos és nemzetközi tevékenysége, kapcsolatrendszere és tapasztalatai alapján olyan projektet indít el, amelya világban élő magyar nőket kívánja megszólítani és mozgósítani a magyar nők esélyegyelőségé-nek előmozdítása érdekében, szakmai tudásuk és Magyarország iránti személyes elkötelezettségük alapján, ezzel is hozzájárulva a magyar demokrácia erősödéséhez és az ország felemelkedéséhez.
- bátorítani és erősíteni a magyar diaszpóra (szomszédos országok és nyugati) valamint az anyaországi magyar nők együttműködését és hálózatait,
- megismertetni a magyar származású nők hozzájárulását a gazdaság, a politika, a tudomány, a kultúra, a média és a sport területén,
- bemutatni a magyar nők tevékenységét a globális problémák megoldásában, a béke megőrzésében és a humánus értékek képviseletében,
- elősegíteni a nyugati diaszpórában élő fiatal generációk kapcsolatépítését az anyaországgal.
Előzmény
A MNKSZ 2006-ban megvalósított „Nők a politikai hatalomban" projekt keretében kiadta
Dr. Koncz Katalin egyetemi tanár, a magyarországi nőtudomány kiemelkedő, nemzetközi hírnévvel rendelkező szakértője és publikálója 450 oldalas „Nők a politikai hatalomban - Számvetés a rendszerváltástól napjainkig" című könyvét, benne magyar, angol, francia és német nyelvű összefoglalóval.
A könyv részletesen elemezte a nők politikai hatalomban való részvételét parlamenti, kormányzati, önkormányzati és civilszervezeti szinteken, valamint megvizsgálta az európai összehasonlításban nem kielégítő női részvétel okait, társadalmi szerepvállalását és megállapította lemaradásunkat a nemzetközi szinthez viszonyítva.
A nők politikai hatalomban való részvételének előmozdítása érekében széleskörű politikai-társadalmi erőket mozgósított a MNKSZ a Szociális és Munkaügyi Minisztériummal közösen megszervezett konferenciája, amely a „2007 Egyenlő Esélyek Mindenki Számára - Európai Év" bevezető eseménye volt.
A Konferencia azért volt egyedülálló és példamutató, mert együttműködési szándék mutatkozott meg a civilszféra, a parlamenti pártok, a multinacionális üzleti szféra és az Európai Unió legmagasabb szintű intézményei részéről a magyar női esélyegyenlőség előmozdítása érdekében. Ennek értékét tovább növelte az a tény, hogy ebbe az együttműködésbe bekapcsolódott az USA magyarországi nagykövete is, valamint a Kanadai Nagykövetség képviselője is részt vett a konferencián.
A Konferencia aktualitása
A világ különböző országából a konferenciára érkező, magukat magyarnak valló nők egyben más- más kultúrát is magukkal hoznak. Már a részvételük is lehetővé teszi, hogy betöltsék a kulturális híd jelképes szerepét az anyaországi és azon országok kultúrái között, ahol most élnek.
Ezzel együtt ők számtalan, beszédes példáját tudják adni annak, hogy vállalt hazájukban hogyan vált valóra a női esélyegyenlőség, éppen az Európai Unió 2007.évi esélyegyenlőségének évében.
A világban egyre fokozódó migrációs trend hatására, a már eddig is több nép lányait és fiait befogadó országok egyre inkább multikulturális országokká válnak. Ezt a tendenciát felismerve, az Európai Unió a 2008. évet a Kultúrák párbeszéde évének minősítette.
Így a mi konferenciánk, a Magyar Nők Világkonferenciája teljes szinkronba kerül mind a világ, mind az európai folyamatokkal, s mintegy bevezető eseményként szolgálja az EU jövő évi célját, ,és példát ad arra, hogyan lehet a világban élő magyar nőkön keresztül két korszerű, a világ javát szolgáló eszmeiséget egyszerre képviselni.
SAJTÓANYAG
Letöltés (PDF)